Cattleya araguaiensis

Pabst 1967
Podrodzina: Epidendroideae
Plemię: Epidendreae
Podplemię: Laeliinae

 

Foto: © Oak Hill Gardens. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Cattleya araguaiensis

Występowanie:

Brazylia. Po raz pierwszy znaleziono tego storczyka w stanie Goias w okolicy rzeki Araguaia w pobliżu Pium. Rosną zwykle na wysokościach 400-600 m, w cieniu, na małych gałęziach nisko na drzewach. 

Klimat:

Zanotowane skrajne temperatury to 39°C i 12°C.
Brak danych dotyczących wilgotności.
Opady od 5 mm w okresie od grudnia do lutego do 260 mm przez całe lato.
Średnie temperatury (dzień/noc) od 32,2/17,2°C w styczniu do 28,9/19,6°C przez całe lato.
Okres kwitnienia: Lato.

Uwagi różne:

Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych oparto na doniesieniach hodowców. W naturze rośliny kwitną latem.

 

Informacje o roślinie i kwiatach:

Wielkość i typ rośliny:

Jest to mały epifit o wzroście sympodialnym i wysokości 15-20 cm.  

Pseudobulwy/łodyga:

Pseudobulwy mają 5-7 cm długości. Są pokryte osłonkami i nieco większe przy wierzchołkach niż przy podstawie. Przyrosty są zwykle dość gęsto skupione na cienkim kłączu o średnicy ok. 0,3 cm.  

Liście:

1. Na wierzchołku każdej pseudobulwy wyrasta mięsisty, eliptyczny do podłużnego liść, osiągający 10 cm długości i 2,5 cm szerokości.  

Kwiatostan:

1. Kwiatostan ma 5-7 cm długości. Wyrasta z pochewki o takiej samej długości na wierzchołku ostatnio dojrzałej pseudobulwy. W okresie kwitnienia pochewka jest zwykle zielona.  

Kwiaty:

1. Kwiaty o kształcie gwiazdy mają 7-10 cm średnicy. Bardzo wąskie płatki obu okółków mają ok. 5 cm długości i ok. 0,6 cm szerokości. Warżka jest nieznacznie 3-klapowa, a działka wierzchołkowa jest zaokrąglona do trójkątnej. Działki boczne są zrolowane wokół prętosłupa i tworzą dość ciasną rurkę. Płatki obu okółków są zielonkawe na spodniej stronie, ale są prawie całkowicie pokryte czerwono-brązowymi smużkami, plamkami lub paseczkami. Warżka jest biała z zielonkawo-brązowym wierzchołkiem, który blednie, przechodząc w poprzeczny czerwony pasek przy podstawie działki wierzchołkowej. Ponadto, na działce środkowej jest purpurowo-czerwona do czerwono-brązowej plamka, która rozciąga się od podstawy do prawie połowy warżki.

Tłumaczenie: Grażyna Siemińska


-----------------  U P R A W A  ----------------

Temperatura:

Roślina ciepłolubna.

Przez cały rok średnia temperatura dnia wynosi 28-33°C, a średnia temperatura nocy 17-20°C, z amplitudą dobową 8-10°C.  

Światło:

25000-30000 luksów. Cały czas należy zapewniać silny ruch powietrza, zwłaszcza w okresie kwitnienia. Dla tej lokalizacji nie ma danych dotyczących ilości dni słonecznych i pochmurnych, ale dane z pobliskich stacji klimatycznych tego regionu wskazują, że najwięcej bezchmurnych dni występuje podczas zimowej pory suchej, natomiast niebo jest najbardziej zachmurzone latem. Dlatego zimą poziom światła powinien być najwyższy.  

Podlewanie:

W okresie od początku wiosny do połowy jesieni opady deszczu są obfite. Następnie ich ilość gwałtownie spada i nastaje 3-miesięczna, bardzo sucha zima. Uprawiane rośliny powinny być obficie podlewane w okresie aktywnego wzrostu, ale korzenie muszą zawsze szybko wysychać po podlaniu. Gdy na jesieni nowe przyrosty osiągną dojrzałość, ilość wody należy zmniejszyć. Hodowcy podają, że pąki kwiatowe są podatne na infekcje grzybowe, jeżeli przed kwitnieniem roślina jest trzymana zbyt mokro.  

Nawożenie:

Rośliny należy nawozić co tydzień 1/4-1/2 zalecanej dawki nawozu dla storczyków. Nawóz o dużej zawartości azotu jest korzystny w okresie od wiosny do połowy lata, a nawóz bogatszy w fosfor powinien być stosowany późnym latem i jesienią.  

Podłoże:

Rośliny te dobrze rosną zamontowane na podkładkach z korka, paproci drzewiastej lub nierównej kory, o ile można zapewnić wysoką wilgotność i podlewanie co najmniej raz dziennie w sezonie wegetacyjnym. W lecie podczas upalnej, suchej pogody może być konieczne kilkakrotne podlewanie w ciągu dnia. Jeśli rośliny uprawiane są w doniczkach, podłoże musi być bardzo luźne i szybko odprowadzające nadmiar wody. Przesadzanie lub podział rośliny powinny być wykonywane tylko wtedy, gdy rozpoczyna się wzrost nowych korzeni.  

Wilgotność powietrza:

Brak danych o średniej dla tej lokalizacji. Dane z pobliskich stacji podają średnią 80-85% przez większość roku, która w porze suchej obniża się do 60-65%.  

Okres spoczynku:

Temperatury dzienne powinny być utrzymywane na tym samym poziomie przez cały rok, ale zimą noce powinny być chłodniejsze, aby zwiększyć różnicę dobową do 13-15°C. Większa różnica dobowa wynika z cieplejszych dni a chłodniejszych nocy. W naturalnym siedlisku zimą opady są niskie, ale stosunkowo wysoka wilgotność i duża dobowa różnica temperatur sprawiają, że dodatkowej wody dostarcza obfita rosa. Dlatego też podlewanie w tym okresie należy ograniczyć, lecz nigdy nie wolno pozwolić, aby rośliny zupełnie wyschły, albo pozostawały suche dłużej niż kilka dni. Nawożenie powinno być ograniczone lub należy z niego zrezygnować całkowicie aż do wiosny, gdy znów wznawia się silniejsze podlewanie. W naturalnym siedlisku światła jest najwięcej w czasie pogodnych dni suchego zimowego okresu.